ABD’den çağrı: İsrailli liderleri en kısa sürede bir uzlaşma bulmaya davet ediyoruz

İsrail‘de Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki tesirini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmasının akabinde ülkede olaylar çıktı. Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının birtakım yetkilerini Meclise devretmeye yönelik atakları, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı düzeneği ortasında tansiyona yol açtı.

SAVUNMA BAKANI’NIN VAZİFEDEN ALINMASI SON NOKTA OLDU

İsrail’de halk haftalardır yargı ıslahatı paketine karşı aksiyonlar yaparken, bu istikamette bir çağrı yapan Savunma Bakanı Gallant ise Başbakan Netanyahu tarafından misyondan alındı. Bunun üzerine dün akşam yine yüz binlerce İsrailli sokaklara döküldü. İsrail sokakları savaş alanına döndü.

NETANYAHU, GERİ ADIM ATMAYA HAZIRLANIYOR

Dünyanın gözü buradayken İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, Netanyahu, sabah saatlerinde yargı düzenlemesini askıya aldığını açıklamayı planlıyor.ABD Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Adrienne Watson, İsrail’de yargı ıslahatı konusunda düzenlenen protestolara ait yaptığı açıklamada, “İsrailli önderleri mümkün olan en kısa müddette bir uzlaşma bulmaya davet ediyoruz” dedi.

ABD: İSRAİLLİ ÖNDERLERİ EN KISA MÜDDETTE UZLAŞMA BULMAYA DAVET EDİYORUZ

Öte yandan Beyaz Saray tarafından yayınlanan açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Watson, “İsrail’de yaşanan gelişmelerden derin kaygı duyuyoruz ve acil uzlaşma gereksiniminin altını çiziyoruz. Liderin yakın vakitte Başbakan Netanyahu ile yaptığı görüşmede belirttiği üzere demokratik bedeller her vakit ABD-İsrail münasebetinin ayırt edici özelliği olmuştur ve o denli kalmalıdır. Demokratik bir sistemdeki temel değişiklikler, mümkün olan en geniş halk dayanağı tabanıyla sürdürülmelidir. İsrailli önderleri mümkün olan en kısa müddette bir uzlaşma bulmaya davet ediyoruz. Bunun İsrail ve tüm vatandaşları için ileriye dönük en yeterli yol olduğuna inanıyoruz. ABD’nin İsrail’in güvenliğine ve demokrasisine verdiği takviye, sağlamlığını koruyor” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir