Bakan Akar: Deprem sonrası 60 bin civarında Suriyeli gönüllü olarak ülkesine döndü

Suriye’nin kuzeyindeki Bahar Kalkanı ve Zeytin Kısmı harekat bölgelerinin desteklendiği Kumlu Üs Bölgesi’ne giderek inceleme ve denetlemelerde bulunan Akar, faaliyetlere ait komutanlık binasında brifing aldı. Akar daha sonra beraberindeki kumandanlarla üs bölgesinde bulunan bir pikabın kasasına binerek dolaştığı birliğin içinde incelemelerde bulundu.

KOMANDOLARA “GÖREVE HAZIR MISINIZ?” DİYE SESLENDİ

Silah bakımı yapan komando bölüğünün de yanına giden Akar, bölüğün faaliyetlerine ait bilgi aldı. Akar, bakımı yapılan silahları da inceleyen komandolara “Göreve hazır mısınız?” diye sordu. Komandolar da Bakan Akar’a hep bir ağızdan “Daima hazırız” karşılığını verdi.

HUDUT KARAKOLUNDA İNCELEME

Buradaki incelemelerinin akabinde Bakan Akar, beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler ile sonun sıfır noktasına gitti. Kavalcık Şehit Er Gökhan Çakır Hudut Karakolu’na geçen Akar, inceleme ve denetlemelerine burada devam etti. Gözetleme kulesine çıkan, hudut tekmili alan Akar, hudutların gece-gündüz izlendiği yerli ve ulusal üretim Dragoneye (ejderha gözü) Elektro-Optik Sensör Sistemi ve hudut güvenliğine yönelik faaliyetlere ait bilgi aldı.

BAKAN AKAR GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Yemekhaneye geçerek iftar menüsüne ait de bilgi alan Bakan Akar, bölük komutanına yemek konusunda hassas olunması, Mehmetçiğin yemeklerinin ihtimamla hazırlanması talimatı verdi. Bakan Akar, hudut birliğindeki inceleme ve denetlemelerinin akabinde, gazetecilerin gündeme ait sorularını da yanıtladı.

“SINIRDAN YASA DIŞI GEÇİŞ SAVLARI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Gün boyunca hudut birliğinde incelemelerde bulunduğu belirtilerek sondan yasa dışı geçiş tezleri ve ülkelerine dönen Suriyelilere ait soru üzerine Akar, şu değerlendirmeyi yaptı; “Sınırdan yasa dışı geçiş tezleri mutlaka gerçeği yansıtmamaktadır. Hudutlarımız 7 gün 24 saat ileri teknoloji eseri araç, gereçlerle Cumhuriyet tarihinin en ağır önlemleriyle gece-gündüz korunmakta, kollanmakta, gözetlenmektedir. Her türlü önlemi alıyoruz. Sarsıntı felaketi sonrası dahil vakit zaman siyasi mülahazalarla, şahsi ihtiraslarla gerçek dışı, abartılı, aldatıcı telaffuzlarla hudut güvenliği, polemik konusu haline getirilmek isteniyor. Bu son derece yanlış bir davranıştır.”

“EVİNİ KAYBEDEN 60 BİN SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ”

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde “Suriye’den Türkiye’ye gerçek sığınmacı akını” olduğuna yönelik savın ortaya atıldığını hatırlatan Akar, şunları kaydetti; “Bu tezviratın gerçek olmadığı açık ve net formda ortaya konuldu. Hudut sınırında denetlemeler yaptık, sivil ve askeri makamlarla konuştuk, görüştük. Bunların iftira olduğunu, durumun tam aksisi olduğunu kamuoyuyla paylaştık. Zelzele sonrası yakınlarını, meskenini kaybeden 60 bin civarında Suriyeli, istekli olarak ülkesine döndü. Hudutlardan rastgele bir kaçak geçişe asla müsaade etmeyiz, bu türlü bir şey kelam konusu olamaz.”

Kaynak: AA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir