Bakan Bozdağ yanıtladı: Diyarbakır Cezaevi’nin adı değişecek mi?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün akşam Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

Soru: Diyarbakır Cezaevi ?

Türkiye’de darbelerle, acılarla, hak ihlalleri ile anılan üç tane kıymetli sembolik cezaevi….

Birisi Yassıada. 60 darbesinin acılarını, hak ihlallerini, cinayetini kapsıyor.
Orasını biliyorsunuz yaslıada değil demokrasi ve özgürlükler adası yaptık. 

İkincisi de Ankara Ulucanlar. 12 Eylül’de Ankara Ulucanlar maalesef pek çok acıya pek çok haksızlığa hak ihlaline yerlik etmiş ve berbat acı anılarla anılan bir yer. Orayı da tekrar biz dönüştürdük. 
Tasfiye ettik, Kültür Bakanlığı’na devrettik. Orası da müze olarak şu anda hizmet veriyor. Sonuncusu da Diyarbakır cezaevi. Bu cezaevi 1978’de yapılmış ancak 80 darbesi sonrası maalesef hiç kimsenin istek etmediği kıssalara, acılara, hak ihlallerine yerlik etmiş. Bu türlü bir cezaevini açık tutmak Türkiye için âlâ bir şey değildi. Aslında biz önlemimizi aldık sonra tahliye ettik öbür yere aktardık. Artık Kültür bakanlığımız orayı bir hafıza müzesi yapacak. 

Ulucanlar gibisi mi  olacak?

Belki oradan daha büyük daha kapsamlı. Zira burası 50 dönüm, 49.000 küsür metre kare var. Natürel orjinal hali koruma edilecek lakin sonradan inşa edilen binalar var, etrafına sonradan yapılan ekler var. Oralar yine ele alınacak. Natürel zelzeleye güçlü mı değil mi buna dair bir tahlil yapılacak. 78 Üretimi olduğu için ona nazaran güçlendirecek. Öbür çalışmalar yapılacak. Kütüphane, Kültür merkezi yani olağan müze olduğunda fazla orası işlemeyebilir. Ancak Bir yandan Kültür merkezi, bir yandan kütüphane bir yandan müze bir yandan da öteki donatı alanlarıyla orası bölge için son derece değerli bir yer haline gelecek.

Soru: Bugün kabine yayınlarında daima sizden bahsettik. Adalet Bakanı Cumhurbaşkanına anayasa değişiklik teklifi sunumu yapacak dedik, gerçek mu?

Çoktan yaptık. 

Soru: Ne vakit nihayete erer pekala?

Anayasa çalışmamız nihayete erdi. Sayın cumhurbaşkanımıza arzı yapıldı. Takdir beyefendinin. Kümede olabilir, daha sonra olabilir.  Bu hafta küme yok zati. Muhtemelen kümede açıklayabilir lakin açıklamaya bilirde. 

Soru: Alternatifler vardı seçenekler onlar bitti mi?

Tekleşti. 

Soru: Meclis’e sunulacak hale geldi mi ?

Tabi şu anda Meclise açıklamadan sonra. 

Soru: Aile ile ilgili düzenleme?

41. hususun birinci fıkrası değiştiriliyor. 24. hususa iki fıkra ekleniyor. 

Soru: Başı açık başı kapalı biçiminde iki başka halde mi söylem edilecek? 

Göreceksiniz. Fakat şunu söyleyeyim hem başı açık olan hem başı örtülü olan herkes için anayasal teminat getiriyoruz.

Soru: Finlandiya’dan gelecek Heyet? 

Yarın uzmanlar seviyesinde Finlandiya’dan gelecek grupla bakanlığımızdaki uzmanlar görüşecekler. 

Yazılı açıklama olacak mı?

Hayır, onlar teknik konuşuyorlar. Siyasi bir konuşma değil. Teknik seviyede istişare yapıyorlar, değerlendiriyorlar.  Şayet bir açıklama gerektirecek durum olursa aslında bakanlık sitesinden duyururuz ya da ben yaparım, arkadaşlarımız yaparlar. 

Soru: Kaç kişinin iadesini bekliyoruz? 

Daha evvel açıkladık aslında bunlarla ilgili bu çerçevede görüşmelerimiz devam ediyor. 

Soru: Tavırları nasıl pekala? Olumlu dönüş bekliyor muyuz? 

Herhalde bekliyoruz. NATO’ya girmek istiyorlarsa kelamlarını tutacaklar.  Bizim Birinci beyanlarımız çok açık. Bize verdiğiniz sözleri yerine getireceksiniz. Biz de sizin NATO’ya girişle ilgili sürecinizi tamamlayacağız. Süreç başladı lakin tamamlanmadı.  Tamamlama meclis onayıyla olacak. Hasebiyle meclis onayı olmadıkça sürecin başlaması bittiği manasına gelmez. Meclis noktayı koyacaktır.  Onlar kelamlarını tutarsa Türkiye esasen kelamında duran bir ülke. Kelamını meblağ. 

Soru: Diyarbakır cezaevinin ismi değişecek mi? 

Cezaevi yok artık kapattık. Kapısına kilit vurduk. Allaha şükür bir devir de olsa berbat anılarla anılan bir cezaevimiz yok. Şu anda bu açıdan son derece değerli. Bundan sonra Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’dan alacaksınız ne olacaksa ne yapacaksa o yapacak. 

Soru: İnfaz düzenlemesi ile ilgili kurul kuruldu

Komisyon çalışıyor fakat seçimden sonra yapılacak iş. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir