Celal Şengör Yanıtladı: Havanın Mevsim Normallerinin Üzerinde Olması Deprem Habercisi mi?

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki zelzele 11 ili etkilerken Türkiye’nin çeşitli bölgeleri sallanmaya devam ediyor. Türkiye beşik üzere sallanırken Prof. Dr. Celal Şengör, halk ortasında kent efsanesine dönüşen zelzele telaffuzlarını yorumladı.

6 Şubat’ta tüm Türkiye kabus dolu bir sabaha uyanırken Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntıların yaraları şimdi sarılamadı.

9 saat ortayla yaşanan Kahramanmaraş zelzelelerinin sonrasında bölge artçı sarsıntılar yaşamaya devam etti.

İTÜ Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Kısmı Profesörü Dr. Celâl Şengör, Kafa TV’de katıldığı programda Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı.

Programda bilhassa sarsıntılarla alakalı olarak halk ortasında yaygın olan telaffuzlar konuşuldu. İşte Celal Şengör’ün açıklamalarından satır başları:

Depremlerin öncesinde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve zelzele gününde havanın renginin değişmesi üzere telaffuzları kesin bir lisanla reddeden Prof. Dr. Şengör, “Depremden çabucak evvel denizin üzerinde ışık görünmesi olayı olabilir. Bu durum yeraltı sularından kaynaklanıyormuş. Çok garip elektromanyetik olaylar olabiliyor. Bu gözlemlenmiş bir şey” dedi.

Hayvanların sarsıntıları evvelden hissettiğine dair telaffuzların doğruluğunun ispatlanmadığını belirten Prof. Dr. Şengör, “Valla hayvanlar o bizim öncü dediğimiz küçük sarsıntıları dört ayakla yere bastıkları için bizden daha âlâ hissediyorlar. Münasebetiyle hayvanların sarsıntılardan evvel ajite oldukları doğrudur. Fakat bu katifiye edilemedi. Çinliler bunun üzerine çok uğraştı. Hatta bir kenti boşalttılar. Hatta hayli hayat kurtardıkları da söylenir. Lakin bu katifiye edilemediği için bilmiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir