CHP’li Ali Mahir Başarır: Teknofest ihalesinde usulsüzlük var

CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, Teknofest’in AK Parti’nin seçim propagandası haline getirildiğini söyleyerek tertibin ihalesinde usulsüzlük olduğu savında bulundu.

Teknofest tertibinin zamanlamasının manidar olduğunu söyleyen CHP’li Başarır, “Bakın, Teknofest tertibi ulusal teknolojilerimizi tanıtmak açısından hoş bir tertip lakin bu tertiplerin içine bile hile hurda katan bir iktidar anlayışı mevcut. Teknofest, 2022 yılında 30 Ağustos-4 Eylül ortasında, 2021 yılında 21 Eylül – 26 Eylül ortasında, 2020 yılında da 22 Eylül – 27 Eylül ortasında yapılmış. Pekala bu sene ne oldu da bu tertip 5 ay önceye çekildi? Ne olacak elbette seçim var. Çabucak devletin imkanlarıyla propaganda yapılacak bir alan oluşturuldu. Hazine ve Maliye Bakanı devletin kendisine tahsis ettiği makam aracıyla seçim çalışması yaparken, devletin imkanlarıyla yapılan tertipte da Erdoğan seçim propagandası yapıyor” dedi.

‘İKTİDAR GİDERAYAK USULSÜZLÜKLERİNE DEVAM EDİYOR’

Teknofest tertibinin ihalesinin 21/b ve 21/f ile yapıldığını söz eden CHP’li Başarır, “Teknofestin tertibi için 2 tane ihale yapılmış. Yeniden ihaleyi doğal afetlerde kullanılması gereken pazarlık adabı 21/b ile yapmışlar. Bir adedini KOSGEB 21/b ile 1 milyon 79 bin TL’ye başka ihaleyi de Gençlik ve Spor Bakanlığı yine 1 milyon 82 bin TL’ye yapmış. Halktan toplanan vergilerle yapılan bu ihaleleri 21/b ile yapmalarının sebebi doğal afet de değil, salgın hastalık da değil yalnızca rant hastalığı da ondan. Bu türlü tertiplerin yapılsın, hakkıyla yapılsın ancak birileri orada seçim propagandası yapacak diye, birileri de tertipten güçlü olacak diye usulsüzlükle, yolsuzlukla yapılmasın. AKP iktidarı giderayak usulsüzlüklerine devam ediyor. Fakat 15 Mayıs prestijiyle bu usulsüzlüklere son verileceği üzere bu usulsüzlüklerin hepsi de incelenecektir” kelamlarını lisana getirdi.

Teknofest’i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın başında olduğu Baykar Yönetim Kurulu Lideri ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti düzenliyor. (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir