‘Cinler beni kontrol etti’ demişti: Annesini vahşice katleden kadın için karar verildi

İstanbul Küçükçekmece’de 24 Mayıs 2021 tarihinde, kızının kendisini tehdit ettiği argümanıyla şikayetçi olan Sevilay Palabıyık (67), kızı Tuğçe Sayın (35) tarafından öldürüldü. Annesinin başını kesip tencereye koyan ve akabinde sol bacağındaki etleri sıyırarak saklayan Tuğçe Sayın’ın yargılandığı davada mahkeme heyeti kararını açıklandı.

Küçükçekmece 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Tuğçe Sayın, müşteki avukatı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı hazır bulundu.

“SUÇUN İŞLENMESİNE KÂFİ BİR RUHSAL HASTALIK DEĞİLDİR”

Müşteki avukatı Serpil Dönmez, “Sanığın sıhhat durumuyla ilgili tekrar rapor aldırılmasını talep ediyoruz. Bipolar bozukluğa sahip olması, mevcut hatanın işlenmesine kâfi bir ruhsal hastalık değildir. Olaydan yaklaşıl iki gün evvel maktulün verdiği tabirde, maktulün sığınma konutuna gitmek istediği görülmektedir. Maktulün ıslak imzalı beyanı mevcuttur. Beyanın ihmal edildiği anlaşıldığından ihmali olan vazifeliler hakkında kabahat duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dedi.

TEDAVİYE ALINACAK

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Tuğçe Sayın’ın akıl hastalığı nedeniyle cezai ehliyeti bulunmadığı için farklı ayrı ceza verilmesine yer olmadığına, akıl hastalarına mahsus güvenlik önlemi uygulanmasına ve tutukluluk halinin kaldırılarak tahliyesine lakin hür bırakılmayarak akıl hastalıklarına mahsus yüksek güvenlikli sıhhat kurumunda muhafaza ve tedavi altına alınmasına karar verdi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, maktul Sevilay Palabıyık’ın 21 Mayıs 2021 tarihinde kızının konutta kendisini bıçakla tehdit ettiğini, bileziğini aldığını ve meskeni üstüne yapmasını istediğini söyleyerek kızı Tuğçe Sayın’dan şikâyetçi olduğu belirtildi.

“CİNLER BENİ DENETİM ETTİ”

Tuğçe Sayın’ın uzaklaştırma kararı olmasına karşın 24 Mayıs 2021 tarihinde konuta giderek annesini öldürdüğü, maktule ulaşmayan yakınlarının ihbarı üzerine kolluk kuvvetleriyle birlikte meskene gidildiği ve yapılan incelemede maktulün başının kesildiği ve sol bacağının etinin sıyrılarak alındığının belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, Tuğçe Sayın’ın “Bana ilişkin ne varsa alıyordu. En son yaptığım olayı babama anlattım. Her şeyi itiraf ettim. Pişmanım demeyeceğim, zira esasen ben yapmadım. Cinler beni denetim etti. Ben onları edemedim” biçimindeki sözüne yer verildi.

Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede ayrıyeten, Tuğçe Sayın’ın akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığı konusundaki şüphenin Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi ve 4’ncü İhtisas Kurulu tarafından yapılan inceleme sonucunda şüphelisi bulunduğu suça ait cezai sorumluluğunun bulunmadığı belirtildi. Tuğçe Sayın hakkında güvenlik tedbirlerinin uygulanması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir