Dolar ve Euro’da yükseliş sürüyor!

Yurtiçinde ise Hazine’nin iki ihalesi ve 14 Mayıs’ta yapılacak seçim sürecine ait gelişmeler piyasalarda yakından izlenmeye devam ediyor. Hazine bugün 5 yıl vadeli sabit kuponlu ile 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihraçlarını gerçekleştirecek.

Reuters’ta yer alan haberde, AKP’nin hazırladığı seçim beyannamesinde, birkaç yıldır sıkı sıkıya izlediği iktisat siyasetlerinin yerine hür piyasa kurallarının yer alacağı söz edilmiş, alışılmış siyasetlere geri dönüşte de iktisat eski bakanlarından Mehmet Şimşek’in isminin öne çıktığı belirtilmişti.

“AKTİF SİYASETE GİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Yaklaşık 11 yıl boyunca hükümette iktisadın pek çok alanında misyon almış olan eski bakan ve başbakan yardımcısı Şimşek, dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde faal siyasete girmeyi düşünmediğini, fakat kendi alanına giren bahislerde dayanak vermeye hazır olduğunu söz etti.

AKP hükümetinin uyguladığı ve cari fazla vermeyi hedefleyen yeni iktisat modeli kapsamında son yıllarda faizler enflasyonun bariz altında tutuldu. Enflasyon tarihi düzeylere ulaşırken güç ve altın ithalatı öncülüğünde yüksek cari açık oluştu.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve son açıklanan bilgilere nazaran 49,589 kişinin hayatını kaybettiği sarsıntıların de iktisatta oluşturacağı yükün 100 milyar dolar düzeylerinde olması bekleniyor.

Asya borsaları, Credit Suisse’in kurtarılmasının bankacılık paylarında satışı durdurmasının akabinde taban düzeylerden toparlandı. Yatırımcıların risk iştahı kırılganlığını korurken, finansal piyasalarda oluşan baskı nedeniyle ABD’nin faiz artırımlarında sona gelip gelmediği izlenecek.

Satışlar Avrupa ve İngiltere’de düzenleyici kurumların Credit Suisse’deki durumun öbür bankalar için emsal teşkil etmeyeceği istikametinde açıklamalarının akabinde hafifledi.

DÖVİZDE SON DURUM

Dolar/TL, bu sabah saat 08.49’da 19.0200/19.0205 düzeyindeydi. TCMB “istikrarlı TL” için zelzeleden sonraki beş haftada toplam brüt rezervlerinde 9.6 milyar dolar düşüş yaşadı. TL sarsıntıdan bugüne 1.5 ayda dolar karşısında yüzde 1 paha kaybetti.

Yüzde 0.14’lik bir değişim yaşayan Euro ise bugün üst ibreyi gösteriyor.

Bir evvelki kapanışını 20.3735 TL’den yapan Euro şu anda 20.3464 TL alış ve 20.4449 TL satış fiyatına sahip.

Bu hafta perşembe günü Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıklayacak. TCMB geçen ay siyaset faizinde “ölçülü” olarak nitelediği 50 baz puan indirime gitmişti.

Reuters anketine katılan 18 ekonomistin varsayımlarının medyanı TCMB’nin bu ay siyaset faizini yüzde 8.50 düzeyinde sabit bırakacağını gösterdi. Ankete katılan altı kurum siyaset faizinin 50 baz puan daha indirileceği kestiriminde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir