Dursun Özbek: Türkiye’ye Şampiyonlar Ligi kupasını Galatasaray getirir

Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, UEFA Şampiyonlar Ligi kupasının Türkiye’ye gelmesi halinde bunu getirecek kulübün Galatasaray olacağını söyledi.

Beykoz Üniversitesi’nin Kavacık’taki yerleşkesinde düzenlenen “Türk Sporunda Galatasaray” bahisli söyleşiye katılan Özbek, bir öğrencinin “Borçsuz bir Galatasaray, Şampiyonlar Ligi kupasını getirebilir mi?” biçimindeki sorusuna “Şampiyonlar Ligi kupası Türkiye’ye gelecekse bunun tek bir adresi var. Galatasaray daima enlerin ve birincilerin kadrosu olmuştur. Gayemiz bu kupayı getirmek. Bütün projelerin maksadında o büyük kupaları buraya getirmek var.” diye karşılık verdi.

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, Arjantinli futbolcu Mauro Icardi‘nin bonservisi ile ilgili çalışmalarının olduğunu lakin finansal durumun da değerli olduğunu belirtti.

Dursun Özbek, “Icardi dünya yıldızı, çok değerli, çok bedelli bir futbolcu. Ligin bundan sonraki kısmına de damga vuracak. Galatasaray’ın Icardi’nin bonservisi ile ilgili çalışmaları var lakin tıpkı vakitte bütçeyi de düşünmek zorundayız. Dönem sonuna daha çok var, bugünden bir şey tabir etmek yanlış olur. Dönem sonu bunlar gündeme gelir, teknik takımın vereceği raporlar ve o günkü finansal yapı da değerli.” diye konuştu.

Özbek, bir öteki öğrencinin Cristiano Ronaldo‘nun Galatasaray’a transferi ile ilgili sorusu üzerine, “Ronaldo bugüne kadar gelmiş geçmiş en değerli futbolculardan biri. Bir dünya yıldızı. Hangi kulüp başkanı böyle bir futbolcuyu takımında görmek istemez? Kulüplerin finansal yapıları prestijiyle bakınca Ronaldo üzere futbolcuların maliyetlerinin o denli bir düzeyi var ki Türkiye’deki kulüplerin karşılaması mümkün değil. Ronaldo’yu istemiyorum demek de son derece yanlış. Ronaldo bir dünya yıldızı, istemiyorum üzere net bir yanıt vermek de Ronaldo’yu yaralar. Ronaldo’yu basın ve spor alemi Galatasaray’la eşleştirdi. Demek ki bu türlü bir yıldızın Türkiye’de gideceği tek kulüp Galatasaray.” sözlerini kullandı.

“Galatasaray bir dönüşüm içinde”

Sarı-kırmızılı kulübün finansal durumu ile ilgili açıklamalarda bulunan Dursun Özbek, geliştirdikleri projelerden oluşturulacak fonlarla rahat nefes almayı planladıklarını söyledi.

İlk misyonlarının finansal yapıyı düzeltmek olduğunu vurgulayan Özbek, şunları kaydetti:

“Kulüpler güç günler geçiriyor. Yalnızca finansal olarak değil. Finansal yapıyı düzeltmeden sürdürülebilir bir sportif muvaffakiyet mümkün değil. Torunlarımıza, çocuklarımıza muvaffakiyete endeksli bir Galatasaray bırakmak istiyorsak birinci vazifemiz finansal yapıyı düzeltmek. Galatasaray, Türkiye’nin en kıymetli spor kulübü. 500 yılı aşkın bir eğitim kurumundan neşet etmiş, gelenekleri olan, yazılı olmayan düsturları bulunan bir kulüp. Bu biçimde bir spor kulübü olarak Türkiye’ye olimpik sporları getiren bir kulüp Galatasaray. Galatasaray hiçbir vakit sportif faaliyetleri ikinci plana alamaz. Bunun için evvel finansal yapıyı düzeltmek gerekiyor. Bunun için büyük gayret sarf ediyoruz. Galatasaray olarak temel faaliyetimiz olan spordan fon üretmek, yeteri derecede bütçeye sahip olmak mümkün değil. Altyapıdan sportmen üretelim, bunu satalım, buradan gelen parayla tesislerimizi yenileyelim, bunlar mümkün değil. Galatasaray ve başka kulüpleri yönetenler faaliyet dışı yatırımlarla, tertiplerle gerekli bütçeyi oluşturmak zorundalar. Daha evvelki başkanlığımda Riva projesini başlattık ve kulübe yaklaşık 170 milyon dolar para girdi. Galatasaray finansalları prestijiyle en güzel durumdaki spor kulübü. Mecidiyeköy’deki binamızı rezidans biçimine dönüştürdük. Ön talep toplamaya başladık. Muazzam bir talep var. Bunun tek sebebi binanın lokasyonu değil Galatasaray markasının büyüklüğü. Galatasaray bir dönüşüm içinde.”

“Galatasaray’ın önümüzdeki 25 yılını planlıyoruz”

Galatasaray’ın tesisleşme projelerini öğrencilere anlatan Dursun Özbek, şunları söyledi:

Yabancı hududu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Özbek, “Futbol küresel bir sanayi ve belirli kısıtlamaların içine sığmıyor. İngiltere üzere yabancı transferinde makul kıstaslar koyabilirsiniz lakin hudut getirmeyin. Biz Avrupa’da çaba ediyoruz. Avrupa’da gayret ederken benim kurallarımı rakiplerimin altına getirmeyin. Harika Lig’deki kadroların bütçeleri birebir değil. Türk futbolcuların fiyatları da büyük gruplar devreye girince en zirve noktaya çıkıyor. Küresel futboldan oyuncu transfer etmeye kalksak çok cüzi futbolcuları ithal edip ekibinizi yarıştırmanız mümkün. Yabancı sınırlamasına karşıyım. Kulüpler Birliği’ndekilerin de yüzde 80’ninin karşı olduğunu görüyorum.” biçiminde konuştu.

Söyleşinin sonunda Beykoz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Engin Özmen, Özbek’e bir plaket ikram etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir