Genelkurmay Başkanı açıkladı: ABD’den Avustralya’ya uyarı

Avustralya Genelkurmay Başkanı

Angus Campbell

, Senato komitesinde yaptığı konuşmada, 2021 yılında Canberra’daki ABD savunma ataşesinden mektupla bir ihtar aldığını açıkladı.

Mektubun içeriğinin 2000 yılında yayımlanan Avustralya Savaş Kabahatleri Araştırma Raporu’na dayandığını belirten Campbell, mektupta, Avustralya SAS yöneticilerinin “Afganistan’da savaş kabahati işlediği” savıyla “isminin kirlenmiş” olabileceğinin aktarıldığını söyledi.

Campbell, mektupta, Avustralya askerlerinin Afganistan’da 39 kişiyi öldürdüklerine dair “inandırıcı bilgilerin” yer aldığını ve bu nedenle ABD ordusunun, insan haklarını ihlal eden ünitelerle çalışmasını engelleyen kanununun gündeme gelebileceğinin vurgulandığını kaydetti.

Avustralyalı askerlerin Afganistan’da savaş cürmü işlediği iddiası

Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) Genel Müfettişi Paul Brereton’un, 4 yıllık soruşturmanın akabinde hazırladığı raporda, Avustralya askerlerinin Afganistan’da 39 sivili öldürdüklerine dair “inandırıcı bilgilerin” olduğu belirtilmişti.

Raporda, 36 olayla ilgili cezai soruşturma yürütülmesi için bahsin Avustralya Federal Polisi’ne (AFP) sevki tavsiye edilmişti.

Afganistan halkından özür dilemişti

Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, 2020’de raporu kamuoyuna açıklamış ve Afgan halkından özür dilemişti.

Avustralya’nın, ABD ve başka müttefikleriyle devam eden barışı muhafaza eforlarının bir kesimi olarak Afganistan’da yaklaşık 400 askeri bulunuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir