Karabük’teki 1700 yıllık tarih gün yüzüne çıkmaya başladı

Geç Kalkolitik, Roma ve Erken Bizans devirlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan Hadrianopolis Antik Kenti’nde, Karabük Üniversitesi Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında 15 kişilik takımla yürütülen hafriyat ve onarım çalışmaları sürüyor.

Çelikbaş, kalenin kazısına devam ettiklerini belirterek “Kalenin doğu duvarını büsbütün açığa çıkardık. Ayrıyeten, ortaya çıkardığımız kale kalıntısının duvarlarında onarım çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

Çelikbaş, kalenin birinci evresinin Roma periyoduna, 3. yüzyıla tarihlendiğini varsayım ettiklerini söyleyerek ayrıyeten bölgede ortaya çıkarılmış tek kale kalıntısı olduğunu lisana getirerek “Kale çeşitli tadilatlar geçirmiş. Bununla ilgili kalenin giriş kapısında bir yazıt bulduk. Bu yazıt kalede çok büyük değişiklikler yapılarak tekrar kale işlevinde kullanılmaya devam ettiğini belirtiyor. Günümüzden 1700 yıl evvel burada bu kalenin yapıldığını söyleyebiliriz” dedi.

“KORUMA HEDEFLİ YAPILDI”

Kalenin 10 yıl içinde içinin kazılarak ziyaretçilere açılmasını planladıklarını anlatan Çelikbaş, şöyle devam etti:

“Antik periyot kentlerinde savunma yapıları olarak kaleler kıymet arz ediyor. Hadrianopolis’te ise daha evvelki yıllarda ortaya çıkarılan bir yazıtta ‘Hadrianopolis bölgenin bir ticaret merkezidir’ tabiri vardı. Bu yazıt aslında kalenin varlığının nedenine işaret eden bir yazıt. Zira Hadrianopolis sahiden iç bölgenin Karadeniz kıyıları ile ilişkisini kuran yolların tam kavşak noktasında yer alan değerli bir antik kent. Münasebetiyle ticaretin de burada kıymetli olduğunu söyleyebiliriz. Ticaretin de burada sağlıklı biçimde sürdürülebilmesi için bu kalenin muhafaza maksatlı yapıldığını söyleyebiliriz.”

“KARADENİZ’İN ZEUGMASI”

Hadrianopolis Antik Kenti’nde İncil’de ismi geçen ırmaklar Geon, Phison, Tigris ve Euphrates’un yer aldığı, at, fil, panter, geyik ve grifon üzere birçok hayvanın tasvir edildiği kiliselerin tabanındaki mozaiklerle ünlenen ve bu nedenle “Karadeniz’in Zeugması” diye isimlendirilen antik kentte, şimdiye kadar iki hamam, iki kilise, bir savunma yapısı, kaya mezarları, tiyatro, bir kemerli ve kubbeli yapı, anıtsal kültik niş, sur, villa, başka anıtsal binalar ile kimi kült alanları üzere yapılar bulundu. Gün ışığına çıkarılan buluntulardan taşınabilir olanlar, etraf vilayetlerdeki müzelere götürülüyor, taşınmazlar bulunduğu yerde korunuyor.

Bulgular bölgenin geçmişine ışık tutarken, antik kenti ziyaret edenler hafriyat çalışmalarını yerinde görme fırsatı yakalıyor. Ziyaretçiler, antik periyoda ilişkin paraları, ölülere ilişkin şahsî eşyaları ve 1800 yıllık adak levhası ile Roma askerine ilişkin 1800 yıllık demir maskeyi de yakından inceleyebiliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir