Kral III. Charles, Prens Harry ve Prens Andrew’a karşı harekete geçti

Kral Charles’ın, annesinin cenazesi ile birlikte oğlu ile alakalarını daha da normalleştirebileceği belirtilmişti. Fakat İngiliz medyasına nazaran tam aykırısı alakalar daha da gerilebilir. 

Mevcut kurala nazaran, hükümdar rastgele bir nedenle ülkede değilken yahut düzgün durumda değilse, devlet işleri mevzuata nazaran seçilen 5 kişi ortasında bulunan iki kişi tarafından yürütülüyor. Bu bireylerin ikisi hükümdara Lordlar Kamarası’nda da eşlik ediyor.

Bu yetki, bu yılın başlarında, o vakit Prens olan Charles’ın annesinin rahatsızlığı nedeniyle parlemento açılışını yapması için kullanılmıştı. 

Kraliçe’nin vefatı ile birlikte bu listede şu an Konsort Kraliçe Camilla’nin yanı sıra 4 kişi; Galler Prensi William, Sussex Dükü Prens Harry, York Dükü Prens Andrew ve Prenses Beatrice bulunuyor. Lakin Kral III. Charles bunu değiştirebilir.

Vikont Stansgate, bu düzenlemeyi sona erdirmek için ‘mantıklı bir değişikliğin’ vaktinin geldiğini söylerken, hususun Lordlar Kamarası’na da iletildiği belirtildi. 

Kabul edilmesi beklenen teklife nazaran Kral, yerine gelecek isimleri genişletebilecek. Bu da Kral III. Charles’ın, Prens Harry ve Prens Andrew yerine öbür iki kardeşi Prenses Anne ve Prens Edward’ı seçebileceği manasına geliyor. 

İngiliz Daily Mail; Prens Harry ve Prens Andrew’un Kral’ın yerine geçmesi konusundaki değişikliğin aylardır hatta Kraliçe II. Elizabeth’in vefatından de evvel planlandığını belirtti.

Konuya Prens Harry ve Prens Andrew’un nasıl bir reaksiyon vereceği ise bilinmiyor.

Prens Harry, Kraliyette yaşadığı meseleler sonrası eşi Meghan Markle ile birlikte üst seviye vazifelerini bırakmış ve ABD’ye taşınmıştı. Kraliçe’nin 2. oğlu Prens Andrew’un unvanları ise hakkındaki cinsel taciz suçlamaları sonrasında annesi Kraliçe II. Elizabeth tarafından alınmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir