Seçim sonrası Putin Türkiye’de

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Konferans Salonu’nda bu yıl 15’incisi düzenlenen Klasik Büyükelçiler İftarı’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yılı aşkın müddettir Ukrayna’da devam eden savaşta da Türkiye’nin vicdanlı ve unsurlu yaklaşımıyla barışın sağlanmasına dönük her türlü çabayı sergilediğini anımsatarak “Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne takviyemizi ortaya koyarken, Rusya’yı dışlayan barış planlarının sonuç getirmeyeceğini de tabir ettik.” dedi.

Karadeniz’de komşu olan her iki ülkeyle de diyaloğun sürdürüldüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cuma günü Ukrayna Devlet Lideri Sayın Zelenskiy’i İstanbul’da misafir ettik. Seçimler sonrasında da Rusya Devlet Lideri Sayın Putin’i ağırlayacağız. Karadeniz’de seyrüsefer güvenliğini tekrar tesis etmek ve tahıl ticaretinin inançlı biçimde yapılmasını temin etmek hedefiyle çalışıyoruz. Bölgede çatışmaları kızıştıracak, NATO’ya da sirayet etmesine sebep olacak her türlü adımdan uzak durulması gerektiği inancındayız. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmayacağı düsturuyla Rusya-Ukrayna ortasında barışın tesisi için çabalarımızı devam ettiriyoruz.” dedi.

Gazze ve Ukrayna’nın yanı sıra Suriye, Irak, Libya, Yemen ve Afganistan’da barış ve istikrara yönelik gayretlere Türkiye’nin etkin katkı sağladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; PKK, PYD, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere terörün her çeşidine karşı gayret yürütüldüğünü kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir