Sözcü yazarı Zeyrek: Erdoğan’ın planı çöktü

Sözcü müellifi Deniz Zeyrek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası ile siyasi yasağı verilmesinin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olduğunu ileri sürdü.

Erdoğan’ın Türkmenistan seyahati sırasında İmamoğlu mahkumiyeti hakkında konuştuğunu, bu sırada mahkemenin şimdi kararını açıklamadığını söz eden Zeyrek, “İşte bu yüzden, Erdoğan’ın bağlantı takımı, uçakta bulunan gazetecilerden bu kısmın ‘yazılmamasını’ ve ‘yayınlanmamasını’ istedi. Daha net sözüyle bu kısmı sansürledi. Böylelikle Erdoğan’ın karar çıkmadan ‘mahkûmiyet’ çıkmış üzere konuşması çok dikkat çekecekti” diye yazdı.

Zeyrek yazısının devamında şunları kaydetti:

“Neticede şu ortaya çıktı: İmamoğlu kararı, şahsen Erdoğan ve çekirdek takımının beklentisi ve isteğine paralel bir biçimde çıkmıştı. Erdoğan böylelikle bir taşla üç kuş vuracaktı: En güçlü rakiplerinden birini tasfiye olacak; seçim öncesinde milyarlarca lira bütçesiyle İstanbul’u geri alacak; Altılı Masa’da İmamoğlu üzerinden Meral Akşener cephesiyle Kemal Kılıçdaroğlu cephesi ortasındaki hengame derinleşecek.

Gelin görün ki konuttaki hesap her vakit çarşıya uymuyor. AK Parti tabanı dahil geniş kesitler kararı tasvip etmedi. Ortaya büyük bir toplumsal reaksiyon çıktı. YSK’nın ‘Seçim sürecinde rakibi saf dışı kalırsa Erdoğan için referandum yapılır’ mealindeki açıklaması da planları bozdu. Artık İstinaf mahkemesi mevzuyu süratli bir halde sonuçlandırıp mahkûmiyet kararını bozarsa şaşırmayacağım.”

Yazının tamamını okumak için .


TIKLAYIN – İmamoğlu’nun “YSK’ya hakaret” davası: 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi; siyasi yasak süreci başladı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir