Bingöl’e büyük yatırım geliyor

Türkiye’nin en büyük entegre yassı çelik üreticisi Erdemir, gerçekleştirdiği yatırım ve satın alma faaliyetleriyle rekabet gücünü ileriye taşıdığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran Erdemir, stratejik kıymete sahip, demir çelik dalında kritik bir ham unsurda dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltacak büyük bir yatırıma imza atıyor.

Erdemir, küme şirketi Ermaden’in Bingöl – Avnik mevkiinde bulunan demir madeni alanında yaklaşık 550 milyon dolar yatırımla peletleme tesisi kuracak. Hem heyetim, hem de işletim etabında istihdama büyük katkı sağlayacak olan yatırımın 2023’te temeli atılarak 36 ila 42 ay içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Yapılan açıklamaya nazaran Ermaden, bölgede son iki yıldır gerçekleştirdiği rezerv arama ve geliştirme çalışmaları sonucunda 250-300 milyon ton civarında manyetit demir cevheri kaynağı tespit etti. Bu kaynağın işlenerek Türkiye iktisadına kazandırılması için Erdemir, yılda 3 milyon ton zenginleştirme ve pelet üretim kapasiteli peletleme tesisi kurma kararı aldı. Kurulacak tesiste kelam konusu demir cevheri rezervi kapsamında 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedefleniyor.

Önemli bir adım…

Bingöl’deki yatırımın Türkiye için yaratacağı pahaya dikkat çeken OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Lideri Süleyman Savaş Fazilet, “Erdemir, Bingöl’deki demir cevheri maden işletmesinde bu stratejik yatırımla geriye entegrasyonda büyük bir adım atarak en kıymetli ham unsur kaleminde dışa bağımlılığı önemli manada azaltacak. Yıllık üretilecek 3 milyon ton peletin bugünkü fiyatlar ile yıllık 600 milyon dolarlık ithalatı azaltıcı tesiri yanında, Erdemir’e de yıllık 200-250 milyon dolarlık ek brüt kârlılık kazandıracak. Hedeflenen 100 milyon tonluk pelet üretim tonajı ile Erdemir’e sağlayacağı katkının yanında ithalatı azaltıcı tesiriyle ülke iktisadına vereceği yarar, çok değerli paha yaratacak” dedi.

İstihdama büyük katkı

Erdemir’den yapılan açıklamaya nazaran kurulacak tesis tüm bölgede kıymetli ölçüde istihdam yaratıp, tesisin inşaat süreçlerinde 2.000’i aşkın, faaliyete geçtiğinde de yaklaşık 1.000 kişilik istihdam sağlayarak bölge iktisadına kıymetli katkıda bulunacak. Tesis birebir vakitte son yıllarda çelik bölümünü derinden etkileyen ticaret kotaları, emisyon ticaret sistemleri, emtia krizleri ve tedarik zincirindeki bozulmaların tesirini sağlayacağı yüksek kârlılıkla hafifletecek, kümenin rekabet gücüne ve sürdürülebilirliğe hizmet edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir